Czym są waluty wirtualne i jak działają?

Waluty wirtualne, w skrócie "VC", to waluty, które istnieją wyłącznie w formie cyfrowej. Nie są one drukowane jak papierowe pieniądze, ale mają równoważną wartość i mogą być wymieniane na towary, usługi lub inne waluty cyfrowe. W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie wirtualnymi walutami znacznie wzrosło wraz z rozwojem systemów płatności cyfrowych, takich jak PayPal i usług takich jak Apple Pay. Nowsze technologie blockchain ułatwiły również tworzenie i zarządzanie wirtualnymi walutami, co doprowadziło do mnożenia się nowych cyfrowych tokenów. Jednak większość wirtualnych walut nie jest jak standardowe pieniądze, które możesz wydać gdziekolwiek. Te dziwne nazwy często reprezentują ograniczone społeczności, które są zbudowane wokół wspólnego celu lub zasady, a nie środki do bezpośredniego zakupu rzeczy. Są one również znane jako "kryptowaluty", ponieważ wykorzystują kryptografię do śledzenia, kto jest właścicielem czego, zamiast prowadzenia centralnej księgi, jak to robią tradycyjne pieniądze (coś, co nazywa się "walutą fiat"). Poniżej przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o tych niszowych monetach...

Dlaczego VC są popularne?

Wirtualne waluty są zbudowane wokół technologii, która nie jest kontrolowana przez żaden pojedynczy podmiot, w tym indywidualnych użytkowników. Jest to zasadniczo różne od tego, jak działają tradycyjne waluty; w większości przypadków banki i rządy kontrolują tworzenie i przepływ pieniędzy. Ponieważ waluty wirtualne nie mają centralnego organu zarządzającego, są często przedstawiane jako bardziej niezawodne w czasach kryzysu.

Jeśli rząd danego kraju ma problemy gospodarcze lub polityczne, może to czasami prowadzić do hiperinflacji lub spowodować, że lokalna waluta będzie bezwartościowa, jak to miało miejsce w wielu krajach na całym świecie. W czasach niepewności gospodarczej lub politycznej inwestorzy często szukają bezpieczeństwa w walutach wirtualnych, ponieważ nie polegają one na zdrowiu lub integralności żadnego podmiotu.

Bitcoin: The OG Virtual Currency

Bitcoin, pierwsza i najbardziej znana wirtualna waluta, została stworzona w 2009 roku przez anonimowego programistę (lub grupę programistów) znanego tylko pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. System działa bez centralnego organu i pozwala użytkownikom wymieniać tokeny bezpośrednio między sobą online, bez potrzeby korzystania z pośrednika, jakim jest bank. Handlowcy również mogą być częścią systemu, akceptując płatności w bitcoinach.

Całkowita liczba bitcoinów, które mogą być kiedykolwiek stworzone jest ograniczona do 21 milionów i jest uwalniana w sposób kontrolowany, aby uniknąć hiperinflacji. Jednak bitcoin pozostaje niszową formą płatności, ze stosunkowo niskim wskaźnikiem adopcji w porównaniu do standardowych walut. Wynika to z wielu czynników, w tym wysokich opłat transakcyjnych i długiego czasu transakcji.